4.9
(76493)

Дотримання рекомендацій необхідних для підвищення вірогідності результатів аналізів.

Як здати аналіз?

Важливою умовою, що гарантує правильний і достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу.

Підготовка до здачі аналізу крові.

Біохімічні дослідження.

Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження, при підготовці до здачі загального аналізу крові, крові на цукор, біохімічних аналізів потрібно дотримуватись таких правил:

  1. Кров для лабораторних досліджень рекомендовано здавати вранці натщесерце до 11.00, після нічного 12-годинного голодування. Також допускається здача крові протягом дня з перервою не менше 6 годин після прийому їжі.

  • строго натщесерце (аналізи показників ліпідного обміну) – вечеря за 14 годин перед забором матеріалу;

  • строго натщесерце (серологічні та біохімічні тести та інші) – вечеря не менш ніж за 10 годин перед забором матеріалу;

  • загальний аналіз крові – за годину до забору матеріалу допускається легкий сніданок, виключаючи вживання цукру, яблук і молока;

  • дітей до 5 років, перед здачею крові, бажано поїти кипяченою водою (порціями до 150 – 200 мл., протягом 30 хвилин);

  • для грудних дітей – перед здачею крові витримати максимально можливу паузу між годуваннями;

  • в день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води.

  1. Напередодні аналізу необхідно утримуватись від фізичних навантажень, прийому алкоголю та ліків (за можливістю), змін в звичайному раціоні харчування.

  2. Лягати спати в звичайний час і піднятися не пізніше ніж за 1 годину до здачі крові.

  3. Вранці після підйому утримуватись від паління.

  4. Якщо існують труднощі з відміною ліків, необхідно повідомити про це лікаря або лабораторію.

  5. Кров слід здавати до проведення рентгенологічного, ендоскопічного, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур.

  6. Безпосередньо перед взяттям крові необхідно виключити фізичне навантаження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження, відпочити 10-15 хвилин.

Що протипоказано перед здачею аналізів крові?

Перед здачею аналізів крові протипоказані: солона та жирна їжа, алкоголь і напої, що містять цукор і молоко. Теплові процедури, емоційні та фізичні навантаження. Аналізи крові здаються до початку прийому ліків або через два тижні після відміни лікування.

Підготовка до здачі аналізу сечі

Для різних аналізів сечі використовується різна порція матеріалу:

  • загальний аналіз сечі – «ранкова» сеча;

  • аналіз по Нечипоренко – середня порція;

  • біохімічний аналіз – сеча за добу;

  • для бактеріологічного дослідження сечі припиняють прийом антибактеріальних засобів за 2 тижня до збору матеріалу та збирають середню порцію першої ранкової сечі.

Для дослідження достатньо 50 мл матеріалу.

У першу чергу необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.

Напередодні аналізу не можна підвищувати або зменшувати споживання рідини, приймати лікарські препарати та уросептики.

Утримуйтеся від статевого життя за 12 годин до здачі аналізів.

Для запобігання появи в сечі сторонньої бактеріальної флори між дослідженням і одержанням матеріалу повинно пройти не більше двох годин.

Загальний аналіз сечі

Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягати спати в звичайний час. Для загального  аналізу сечі збирають всю першу ранкову порцію сечі в сухий, чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий або скляний контейнер (стерильний одноразовий контейнер для сечі) після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Контейнер щільно закривають кришкою. Доставляють у лабораторію протягом 90 хвилин з моменту сечовиділення. Бажано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше, ніж у 2 годині ночі.

Аналіз сечі за Нечипоренко

Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час.

Для  аналізу сечі за Нечипоренком збирають середню порцію сечі в чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий або скляний контейнер  після ретельного туалету зовнішніх статевих органів.

Для збору середньої порції сечі першу частину сечі при сечовиділенні пацієнт випускає в унітаз, середню порцію збирає в контейнер, сечу, що залишилась, випускає в унітаз. Контейнер щільно закривають кришкою, одразу доставляють у лабораторію.

Аналіз сечі на цукор (глюкоза по сечі)

Необхідно зібрати добову сечу , пацієнт збирає всі порції сечі, виділені за 24 години. Вранці пацієнт першу порцію сечі виливає в унітаз. Далі протягом доби збирає всю виділену сечу в ємність об’ємом 3л, включаючи порцію сечі вранці наступного дня.

Протягом всього часу збору сечі вона має зберігатися в холодильнику на нижній полиці при t + 2 - +8 С, не допускаючи її заморожування.

Після збору всієї сечі її ретельно перемішують і відливають в окремий чистий пластиковий або скляний контейнер приблизно 100-150мл від загального об’єму сечі. Цей контейнер маркують із зазначенням ПІБ пацієнта та добового об’єму сечі і доставляють в лабораторію.

Кортизол в сечі

Для даного дослідження використовується добова порція сечі.

Збирати сечу протягом 24 годин, дотримуючись звичайний питний режим. Вранці після пробудження спорожнити сечовий міхур (ця порція сечі виливається в унітаз).

Вся подальша сеча для дослідження збирається протягом 24 годин в чисту ємність об'ємом не менше 2 літрів. Під час збору ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному місці (оптимально - в холодильнику на нижній полиці при температурі + 4 + 8 ° С), не допускаючи її замерзання.

Останню порцію сечі необхідно зібрати чітко в той же час на наступний день, коли напередодні було розпочато збір - тобто перше спорожнення сечового міхура.

Після збору добової сечі попередньо максимально точно вимірюється добовий обсяг, ретельно перемішується і відливається 100-150 мл від загального обсягу в стерильну аптечну ємність.

Ємність з сечею щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторний центр.

Обов'язково написати на контейнері об'єм сечі, зібраної за добу (добовий діурез).

 

Аналіз сечі за Зимницьким

Пацієнт збирає сечу протягом доби кожні 3 години. Всього 8 порцій у 8 окремих чистих ємностей. О 6 годині ранку пацієнт опорожняє сечовий міхур, цю порцію сечі виливають і починають збір сечі після 6 години ранку кожні 3 години:

І порція: 6.15-9.00

ІІ порція: 9.00-12.00

ІІІ порція: 12.00-15.00

ІV порція: 15.00-18.00

V порція: 18.00-21.00

VІ порція: 21.00-24.00

VІІ порція: 24.00-3.00

VІІІ порція: 3.00-6.00

Кожна ємність маркується із зазначенням ПІБ пацієнта та часу збору сечі, щільно закривається кришкою і зберігається у холодильнику при температурі +4˚- +8˚С не допускаючи заморожування. Всі 8 порцій доставляються в лабораторію.

На дослідження не можна надавати кал після клізми, введення свічок, прийому касторової олії. Кал для дослідження не повинен містити сторонніх домішок, наприклад – сечі.

Зішкріб на ентеробіоз роблять вранці, не встаючи з ліжка, до проведення гігієнічних процедур і випорожнення.

Для дослідження на дисбактеріоз збирають тільки ранковий свіжий кал до початку прийому антибіотиків або через 14 днів після закінчення лікування. Матеріал збирають в спеціальний стерильний контейнер з вбудованою ложкою.

Ємність з калом щільно закривається кришкою, пакується в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторію.

У новонароджених дітей кал відбирають з пелюшки або підгузка відразу після випорожнення.

Кал доставляють в лабораторію для дослідження протягом 2-х годин з моменту забору. Якщо термін доставки перевищує 2 години, необхідно для транспортування матеріалу використовувати ємності з консервантом, які можна отримати в лабораторії.

Забір матеріалу проводиться тільки в лабораторії. Транспортування  з інших місць не допускається. Перед забором даного біологічного матеріалу необхідно дотримуватись певних правил:

  • протягом 5 днів уникати статевих відносин;

  • протягом 5 днів не вживати спиртного та не палити;

  • протягом 3-4 тижнів не приймати антибіотики;

  • протягом 5 днів не відвідувати лазні та сауни.

Необхідно утримуватися від сімявиверження не менше 40 годин і не більше 5-ти днів.

Рекомендації: при результатах, що виходять за межі норми, необхідно через 1-2 тижні перездати спермограму. при повторній перездачі спермограми важливо чітко дотримуватись всіх етапів підготовки до дослідження.

Протягом 2-х тижнів не приймати антибактеріальні препарати.

Утримуватись  впродовж 3-х діб  від статевих контактів, протягом 3-х годин утримуватись від сечовипускання.

Жінкам за 3 дні до здачі біологічного матеріалу припинити спринцювання, а також використання внутрішньовагінальних свічок, мазей, тампонів.

Матеріал не можна здавати під час менструації (лише через 3 дні після її закінчення).

Урогенітальний матеріал не береться у  вагітних жінок та дівчат до 18 років.

Дослідження на Демодекс та паразитні гриби

Перед здачею матеріалу на демодекоз і паразитарні гриби необхідно протягом 3-х діб до дослідження виключити застосування будь-яких мазей, кремів, лосьйонів, не використовувати лікувальні препарати та лаки для нігтів.

В день здачі біоматеріалу не вмиватися, не використовувати будь-які засоби по догляду за зоною, з якої передбачається здійснювати забір.

Бактеріологічний посів з очей

За 5-6 годин до здачі матеріалу потрібно припинити прийом  будь-яких медикаментів та процедур.

Матеріал збирається в лабораторії або лікарем офтальмологом  з уражених місць під час запального процесу, з дотриманням правил асептики.

Бактеріологічний посів із зіву

Рекомендується здавати матеріал до початку антибактеріальної терапії або через 14 днів після закінчення курсу лікування.

Забір матеріалу проводять до прийняття їжі чи пиття,  або через 2 години після.

Бактеріологічний посів з носа

Рекомендується здавати аналіз до початку антибактеріальної терапії або через 14 днів після закінчення курсу лікування.

Не використовувати носові краплі, не видувати, а  просто промокати ніс.

Бактеріологічний посів мокротиння

Перед здачею матеріалу необхідно прополоскати рот кип'яченою водою або розчином питної соди (1 чайна ложка на склянку води).

Пацієнт вільно відкашлює мокроту (ранкову порцію) натщесерце в стерильний посуд.

Якщо мокрота відділяється погано, напередодні пацієнту дають відхаркувальні засоби.

Бактеріологічний посів грудного молока

Забір проводять до проведення антибіотикотерапії або через 7 днів після закінчення курсу антибіотикотерапії.

Перед початком забору матеріалу необхідно зробити масаж щільних ділянок залоз.

Перед проведенням забору молока  здійснюють ретельну обробку рук милом, краще господарським, а потім 70 % спиртом або горілкою.

Молочні залози ретельно обробляють милом або будь-яким дезинфікуючим засобом, а потім зціджують молоко в стерильні ємності (окрему для кожної залози) та підписують їх.

Перші краплі молока необхідно зцідити окремо і вилити.

Кожна ємність з молоком щільно закривається кришкою, пакується в окремі чисті одноразові пакети з замком і доставляється в лабораторію.

Наскільки Вам подобається?

Натисніть на зірочку, щоб оцінити!

Наскільки Вам подобається? 4.9 / 5. Всього голосів: 76493

Голосів поки немає! Будьте першим, хто оцінить цю публікацію.